NASLOVNA

O DRUŠTVU

ZNANSTVENI DANI

NAGRADA HAD

KULTURNE AKTIVNOSTI

NAKLADNIČKA DJELATNOST

MALe-NOVINE

STUDIJSKA PUTOVANJA

SURADNJA S OSTALIM HAD I AHD

IZDAVANJE SEMESTRALNIH POZIVA

AKTUALNOSTI/NAJAVE
2008
2009
2012
2013

Ciljevi, zadaci i djelatnost Društva:

- upoznavanje i približavanje austrijske i hrvatske kulture, znanosti, umjetnosti i gospodarstva  
- unapređenje i poticanje obostrane razmjene
- informacije o novim dostignućima u kulturi, znanosti, umjetnosti i dr.
- organiziranje stručnih i znanstvenih skupova u cilju upoznavanja članova Društva s aktualnim postignućima
  u područjima znanosti, obrazovanja, kulture i gospodarstva
- koordiniranje stručnog i znanstvenog rada skupina
- unapređenje gospodarske suradnje
- organiziranje koncerata
- prevođenje i objavljivanje knjiga
- dodjela Nagrade HAD-Zagreb
- organiziranje sportsko rekreativnih djelatnosti
- humanitarne aktivnosti

Tijela Društva:

Skupština Društva

Upravni odbor
Predsjednik
Nadzorni odbor
Tajnik

Povijesni pregled

U ovom kratkom pregledu opisana je djelatnost HAD-a Zagreb kao svestranog promicatelja prijateljskih bilateralnih odnosa.
Hrvatsko-austrijsko društvo Zagreb (HAD Zagreb) osnovano je 1990. godine na poticaj tadašnjeg vicekancelara Republike Austrije dr. Erharda Buseka. Osnivačka skupština održana je 1991. u Hrvatskom narodnom kazalištu. Uz dr. Erharda Buseka i dr. Leopolda Melichara, tada direktora Austrijskog kulturnog instituta (danas Austrijski kulturni forum) okupili su se znanstveni, kulturni i politički djelatnici, zainteresirani građani – budući članovi Društva. Nakon pozdravnog govora dr. E. Buseka, govore su održali ministar znanosti prof. Osman Muftić i prof. Viktor Žmegač. Za prvu predsjednicu izabrana je Truda Stamač, za  tajnicu dr. Aleksandra Korać. Članovi Društva aktivno su sudjelovali u prezentaciji Hrvatske u Austriji s ciljem njezina priznavanja i organiziranja humanitarne pomoći. Tako su na primjer glazbeni umjetnici Zlatko Foglar i Alida Poljak organizirali u Austriji koncerte hrvatskih glazbenika, prenosili ideju samostalne Hrvatske, te prikupljali novac za pomoć izbjegličkoj djeci. Nadalje, Društvo je bilo usmjereno na suradnju s društvima u ostalim gradovima Hrvatske. Utemeljena su društva u Rijeci, Splitu, Dubrovniku, Osijeku, kasnije u Daruvaru, Donjem Miholjcu, Valpovu i Varaždinu. HAD Zagreb uz to od 1993. (do 1998.) objavljivao list Male novine (urednica Kristina Gamiršek Šnidaršić). Bilo je to prvo glasilo jednog hrvatskog društva prijateljstva s inozemstvom. U razdoblju od 1993. do 1995. predsjednik društva bio je Slobodan Šembera, a tajnica Kristina Gamiršek Šnidaršić. 

Godine 1995. na dužnost predsjednika izabrana prof. dr. Greta Pifat-Mrzljak, dok potpredsjedničku dužnost obavlja akademik Stjepan Jecić, a tajničke poslove prof. dr. Jasminka Brnjas-Kraljević. Vrijedne rezultate rada Društva u narednom razdoblju prepoznalo je članstvo te na vodeće dužnosti opetovano bira iste članove. 
Aktivnosti HAD-a Zagreb odvijaju se u sekcijama za koje su zaduženi voditelji: Alida Poljak, prof. zadužena za muzičku djelatnost, Emil Tanay, prof. za likovnu djelatnost (do 1998.), dr. Neven Žarković za znanost, društvenu sekciju vodila je predsjednica prof. dr. Greta Pifat-Mrzljak. 

Posebice valja naglasiti Glazbenu sekciju i redovite koncerte mladih hrvatskih umjetnika u Hrvatskoj i Austriji te prezentiranje manje poznatih kvalitetnih ansambala, ali i vrhunskih muzičara. Tako je Društvo svojim utjecajem i poznanstvima s vodećim ljudima Beča pripomoglo u organizaciji nastupa Zagrebačke filharmonije u Bečkom Musikvereinu u prosincu 2002.
Likovna sekcija ostvarila je nekoliko izložbi naših slikara u Austriji, a organizirano je i predstavljanje likovnih umjetnika koji rade u Austriji u Zagrebu. 
Djelatnost Znanstvene sekcije je posebice uspješna. Ostvaren je niz predavanja znanstvenika u Austriji i Hrvatskoj. Posebnu pozornost zaslužuju Hrvatsko-austrijski odnosno Austrijsko-hrvatski znanstveni dani održani 2002. i 2004. u Zagrebu te 2007. u Grazu. Ta djelatnost započela je još 2000. skupom u Grazu pod naslovom Kroatien ist Europa, Möglichkeiten und Chancen der Zusammenarbeit uz suradnju s Austrijsko-hrvatskih društvom iz Beča. Prvi su znanstveni dani održani 2002. u Zagrebu bili temelj postizanja bilateralnog sporazuma o znanstveno-tehnološkoj suradnji između Austrije i Hrvatske. Godine 2004., nakon drugih znanstvenih dana održanih na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, tiskani su u nakladi HAD-a Zagreb materijali znanstvenih dana posvećenih „Bolonjskom procesu“ pod naslovom Towards the European University Networks. Podnaslov Trends and Challenges in Higher Education dovoljno govori o važnosti teme i trenutka za razvoj visoke naobrazbe u nas. 
Nakladnička djelatnost Društva započela je još u samom početku djelovanja društva. Naime, godine 1993. tiskana je knjiga Hrvatsko-austrijske usporednice. Kroatisch-österreichische Parallelen. Dvojezični su to prilozi o kulturnim vezama Hrvatske i Austrije. Do 2005. u nakladi HAD izdane su ukupno 4 knjige. 
Društvo sudjeluje u nakladi časopisa Glasnik/Kurier koji već 13 godina izdaje HAD-Rijeka, i objavljuje nekoliko stranica s prilozima o radu HAD-a Zagreb. Time se povezuju djelovanja društava prijateljstva s Austrijom u Hrvatskoj.
U povodu desete obljetnice HAD-Zagreb obilježene 2000. godine, utemeljena je Nagrada HAD-a Zagreb. Dodjeljuje se svake druge godine osobama zaslužnima u promicanju i njegovanju prijateljskih odnosa dvaju država. Dosadašnji dobitnici Nagrade su dr. Erhard Busek, dr. Raul Kneucker, dr. Ursula Plassnik i prof. dr. Leopold März. Nagrada se sastoji od diplome i umjetničkog djela poznatog hrvatskog likovnog umjetnika. Umjetnička su djela donirana HAD-u što ukazuje na ugled Društva. Uz uručenje Nagrade laureati su održali prigodna predavanja. 
U okviru Društvene djelatnosti zapažena su predavanja osoba iz znanosti, politike, umjetnosti i kulture tijekom svih ovih godina djelovanja. 
U sklopu Gospodarske djelatnosti treba spomenuti promidžbu Hrvatske kroz na primjer organizaciju izložbe naših prehrambenih proizvoda Sirevi i vina Hrvatske u Beču u okviru akcije Hrvatsko proljeće u Beču.
Nadalje, HAD organizira razna studijska putovanja uz vrlo stručna vodstva u Austriju, Češku, Mađarsku, srodnim austrijskim društvima kao i posjete prirodnim i kulturnim spomenicima Hrvatske.
Društvo organizira humanitarnu pomoć sakupljanjem novčanih priloga članova na godišnjim skupštinama. U raznim prilikama pomoć je uručena Pedijatrijskom odjelu Vukovarske bolnice, Bolnici Pakrac, Caritasovu domu štićenika u Zagrebu i Centru za razminiranje.
Društvo nakon 20 godina djelovanja još uvijek nema vlastiti prostor već djeluje na adresi Instituta Ruđer Bošković. Suradnja sa članovima odvija se kroz aktivnosti Društva, među kojima je posebno važno svečano obilježavanje 20. Godišnjice Društva u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, 14. lipnja ove godine s početkom u 11.00 sati.