NASLOVNA

O DRUŠTVU

ZNANSTVENI DANI

NAGRADA HAD

KULTURNE AKTIVNOSTI

NAKLADNIČKA DJELATNOST

MALe-NOVINE

STUDIJSKA PUTOVANJA

SURADNJA S OSTALIM HAD I AHD

IZDAVANJE SEMESTRALNIH POZIVA

AKTUALNOSTI/NAJAVE
2008
2009
2012
2013

Peta nagrada HAD-a Zagreb

Svečano obilježavanje dvadeset godina djelovanja
Hrvatsko-austrijskog Društva
i
dodjele Nagrade HAD-a Zagreb
organizatorima akcija «Kroatienhilfe» i «Nachbar in Not»

Hrvatsko-austrijsko društvo u Zagrebu organiziralo je 14. lipnja 2012. svečanu skupštinu  u čast 20. godišnjice Društva i dodjele pete  Nagrade HAD-a Zagreb. Svečanost je održana u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu.
Rad skupštine otvorio je predsjednik HAD-a Zagreb dr. Neven Žarković srdačno pozdravivši sve prisutne.
Uslijedili su pozdravni govori nazočnih visokih uzvanika.
Mag.  Andrea Ikić-Böhm, veleposlanica Republike Austrije u Hrvatskoj u svom je pozdravnom govoru istaknula da joj je velika čast i zadovoljstvo pribivati svečanosti i čestitati obilježavanje dvadesete godišnjice djelovanja  Hrvatsko-austrijskog društva u Zagrebu i dodjeli nagrada organizatorima akcija «Kroatienhilfe» i «Nachbar in Not».
Mr. sc. Alksandar Heina, veleposlanik pri Ministarstvu vanjskih i evropskih poslova i izaslanik u ime ministrice Vesne Pusić, rekao je, među ostalim, da Hrvatsku i Austriju vežu odlične veze čemu je doprinijelo i Hrvatsko-austrijsko društvo. U ime MVP-a zahvalio je na dragocjenoj humanitarnoj pomoći putem akcija «Nachbar in Not» i njezinim organizatorima Kurtu Bergamannu i Friedrichu Haringu. Također je prenio čestitke MVP-a Hrvatsko-austrijskom društvu  Zagreb poželjevši mu daljnje uspjehe.
Mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup, predsjednik  Hrvatskog Caritasa i predsjednik Biskupske komisije HBK za Hrvatski Caritas, podsjetio je da su pomoć koju je Austrija  davala Hrvatskoj u teškom ratnom vremenu od srca davali često skromni Austrijanci. Iskustva stečena u ratno vrijeme doprinijela su razvoju Hrvatskog Caritasa u dobro razgranatu organizaciju  sada prisutnu u svim županijama  i mnogim župama diljem Hrvatske.
Prof. Werner Varga, predsjednik Austrijsko-hrvatskog društva u Beču,  čestitajući  Hrvatsko-austrijskom društvu u Zagrebu čijem je osnutku nazočio, podcrtao je sjajni razvoj i uspjeh rada tijekom proteklih  20. godina. Istaknuo neke  od najvažnijih uspješnih aktivnosti - napose u početku humnitarna pomoć, a zatim izdavaštvo, organiziranje izložbi u Beču, «Znanstveni dani», nagrada HAD-a Zagreb, glazbene aktivnosti, studijska putovanja i mnoge druge.

Skupštini su također pribivali predstavnici prijateljskih društava:
Branka Martinović-Vuković, dipl.ing., predsjednica Hrvatsko-austrijskog društva u Dubrovniku i Milivoj Roje, predsjednik Hrvatsko-austrijskog društva Split.
Pismene pozdrave i čestitke Hrvatsko-austrijskom društvu  poslali su:
dr. Erhard Busek, prijašnji vicekancelar Republike Austrije i suosnivač Hrvatsko-austrijskog društva  kao i dr. Raoul Kneucker, dobitnik nagrade HAD-za 2002. godine, te Jagoda Špalj, predsjednica Hrvatsko-austrijskog društva Rijeka.
Akademik Stjepan Jecić, član Hrvatsko-austrijskog društva od njegova osnutka, dugogodišnji član UO HAD-a te potpredsjednik i prijašnji v.d. predsjednika Društva, sažeto je prikazao u kratkim crtama povijest HAD-a Zagreb.
Inicijativa za osnivanje  Hrvatsko-austrijskog društva potekla je  od skupine  hrvatskih uglednika uza snažnu austrijsku podršku  Dr. Erharda Buseka,  tada vicekancelara  Republike Austrije  i  Mag. Leopolda Melichara, tadašnjega direktora Austrijskoga kulturnog instituta u Zagrebu.
Svečana Osnivačka skupština održana je 21. veljače 1991. također u HNK-u, na dan kad je Hrvatski sabor donio rezoluciju o razdruživanju Republike Hrvatske i SFR Jugoslavije. U tim ranim danima stvaranja mlade države Hrvatske zbližavanje s Austrijom putem organiziranja  prijateljskog društva značilo je mogućnost političkog dodira sa svijetom, s kojim u ono vrijeme Hrvatska nije mogla uspostavljati pravne i diplomatske veze, jer tada još nije imala organizirane odgovarajuće državne  institucije.
Prva predsjednica Hrvatsko-austrijskog društva bila je profesorica Gertruda Stamać, a  potpredsjednici prof. dr. Radoslav Katičić i profesor Zlatko Stahuljak, dok je dužnost tajnice obavljala  mlada pravnica  Aleksandra Korać.
U prvim godinama postojanja Društvo je svoj rad prilagodilo ratnom stanju u Republici Hrvatskoj, usredotočivši se na pisanje pisama i apela  za priznavanje, organiziranje koncerata hrvatskih glazbenika u Austriji, kojima se promovirala ideja o samostalnoj Hrvatskoj te prikupljala pomoć, napose za djecu izbjeglice, u čemu smo imali svesrdnu pomoć Austrijsko- Hrvatskog društva iz Beča.
Uz Glazbenu i Gospodarsku sekciju, koje su započele raditi odmah 1991., Društvo je razvilo niz različitih djelatnosti, danas etabliranih, u području izdavaštva (od 1993.);  u području znanosti - organiziranjem Hrvatsko-austrijskih odnosno Austrijsko-hrvatskih znanstvenih dana, počevši od 2000.; utemeljenjem Nagrade HAD-a Zagreb koja se od 2000. dodjeljuje svake druge godine osobama zaslužnima za promicanje i njegovanje prijateljskih odnosa dviju država (prvi je dobitnik bio Dr. Erhard Busek); razvojem dobrih odnosa s ostalim hrvatsko-austrijskim društvima u Hrvatskoj i svim podružnicama Austrijsko-hrvatskog društva u Beču, te organiziranjem studijskih putovanja po Hrvatskoj i inozemstvu.
Od početnih nekoliko desetaka članova naše Društvo danas okuplja više stotina vjernih članova sklonih njegovanju kulturnih i gospodarskih odnosa s bliskom i prijateljskom  Republikom Austrijom.
Osnivanje prvoga Hrvatsko-austrijskog društva potaknulo je razvoj  daljnjih takvih društava u Hrvatskoj kojih je danas  čitav niz i uvelike pridonose prijateljstvu dviju zemalja.

5nagrada_HAD

Laureati i nagrađeni na Skupštini HAD Zagreb 14. lipnja 1012. u društvu austrijske veleposlanice u Hrvatskoj Mag. 
A. Ikić-Böhm i dr. Nevena Žarkovića, predsjednika HAD. Zagreb.   S lijeva na desno: Elisabeth Mayerhoffer, direktorica humnitarnog djelovanja ORF; Mag. Friedrich Haring  (laureat), voditelj ureda CRITASA u Grazu; dr.sc. Neven Žarkovića, predsjednika HAD. Zagreb.    Jelena Brajša, prva direktorica CARITASA u Hrvatskoj; Kurt Bergmann (laureat) , glavni organizator  i voditelj akcije Nachbar in Not i drugih oblika pomoći Hrvatskoj; Mag Andrea Ikić-Böhm, veleposlanica Republike Austrije u Hrvatskoj ; Mag Cristoph Schweifer, voditelj međunarodnih akcija CARITAS  Austria; Mag Michael Opriesnig, sadašnji voditelj aktualne akcije Nachbar in Not; Prof. Dr. Rudolf Joerg Schaur, austrijski član HAD-a, inicijator prve humanitarne međunarodne tiskovne konferencije u Grazu  5. rujna 1991. godine.


Kako je dr. sc. Neven Žarković, predsjednik HAD-a,   naglasio u svom pozdravnom govoru Hrvatsko-austrijsko društvo u Zagrebu odlučilo prigodom proslave 20. godišnjice postojanja, svoju tradicionalnu nagradu dodijeliti istaknutim pojedincima koji su već 1991. godine potaknuli i organizirali pomoć Hrvatskoj putem humanitarnih akcija austrijskog Caritasa «Kroatienhilfe» i uz pomoć Crvenoga križa «Nachbar in Not» («Susjed u nevolji»), te uz podršku austrijske radio-televizije (ORF). Na taj način je HAD iskazao zahvalnost austrijskom narodu koji je kroz navedene humanitarne akcije, spašavajući živote i dostojanstvo ljudi u ratnoj tragediji, bitno pridonio ostvarenju sna o slobodi hrvatskoga naroda i stvaranju  demokratskog poretka u Republici Hrvatskoj.
Nagrada laureatima sadržava diplomu i umjetničko djelo, ovoga  puta  slike (ulje na platnu) s motivima Vukovara akademskog slikara Dade Tomića, rođenog u Vukovaru, a na svečanosti je dodijeljena:
Kurtu Bergmannu, glavnom organizatoru i voditelju akcije «Nachbar in Not»,  umrežene s austrijskim Caritasom i ORF-om, kojega je Hrvatska već prije odlikovala Ordenom Reda hrvatskog trolista i
Mag. Friedrichu Haringu koji je organizirao prvu međunarodnu humanitarnu tiskovnu konferenciju u prostoru Caritasa u Grazu 5. rujna 1991., kojom je austrijska javnost upozorena na užase tadašnje ratne agresije i tragediju na tlu Hrvatske.
Treba istaknuti da je spomenuta  tiskovna konferencija pomoću ORF-a bitno pridonijela da je Austrija među prvim zemljama u svijetu službeno priznala državnu neovisnost Republike Hrvatske.
Na svečanosti je iskazana zahvalnost uručivanjem zahvalnica i sljedećim organizatorima austrijske pomoći Hrvatskoj i drugim zemljama „u nevolji“: Peteru Quendleru  (posmrtno), organizatoru i glavnom koordinatoru akcije «Nachbar in Not», Dr. Josefu Jamnigu, voditelju tiskovne konferencije u Grazu 5. rujna 1991. (zahvalnicu je preuzeo mag. Friedrich Haring), te ORF-u (zahvalnicu je preuzela gospođa Elisabeth Mayerhoffer -  direktorica humanitarnog djelovanja ORF-a), Austrijskom Caritasu (zahvalnicu je preuzeo mag. Christoph Schweifer, glavni tajnik za međunarodne programa austrijskog Caritasa) i aktualnoj akciji «Nachbar in Not» (zahvalnicu je preuzeo Mag. Michael Opriesnig, voditelj sadašnjeg «Nachbar in Not», ORF).
Uz predsjednika HAD-a nagrade i zahvalnice dobitnicima uručivao je i austrijski član HAD-a prof. dr. Rudolf Joerg Schaur, inicijator i organizator već spomenute prve humanitarne međunarodne tiskovne konferencije u Grazu  (5. rujna 1991.), kojom je austrijska i svjetska javnost upoznata s krvavom agresijom na Hrvatsku. Prof. Schaur je održao predavanje u kojemu je dao iscrpan prikaz tijeka organiziranja akcije «Nachbar in Not», čija se djelatnost na osnovi iskustva stečenih u Hrvatskoj proširila na ostale susjedne i druge zemlje, prerastavši u današnju svjetsku humanitarnu organizaciju. Opsežno je prikazao životopise i rad Kurta Bregmana, Petera Quendlera  i Jelene Brajša. 
Na svečanoj  skupštini dodijeljena je zahvalnica i replika poznate skulpture „Vukovarske golubice“ u znak zahvalnosti Jeleni Brajša, sudionici tiskovne konferencije u Grazu 5. rujna 1991.,  koja se, kao  tadašnja voditeljica  Caritasa Zagrebačke nadbiskupije,  s Peterom Quendlerom  brinula da bezbrojni prilozi iz projekta „Susjed u nevolji“ dođu do mnoštva stradalnika u Hrvatskoj. Zahvalnica i replika skulpture „Vukovarske golubice“ dodijeljena je i prof. dr. Vladimiru Luetiću (posmrtno), koji je svojim apelom na spomenutoj konferenciji potaknuo austrijsku javnost na pomoć Hrvatskoj. 
Nakon dodjele nagrada i zahvalnica, premijerno je prikazan dokumentarni filma ORF-a o akciji »Nachbar in Not» («Susjed u nevolji») na hrvatskom jeziku. Posebno su dojmljivi bili prvi put u javnosti prikazani isječci amaterskih snimaka navedene tiskovne konferencije u Grazu (5. rujna 1991.), na kojima su Jelena Brajša i prof. dr. Vladimir Luetić autentičnim opisima tadašnjih  ratnih strahota u Hrvatskoj i svojim apelima potaknuli Austrijance na organiziranje svesrdne pomoći našoj domovini.
Kako je gospođa veleposlanica Ikić-Böhm u svom pozdravnom govoru rekla, «akcija «Nachbar in Not» bila je izraziti znak povezanosti ljudi u Austriji s njihovim južnoeuropskim susjedima. Stoga je Hrvatska zauzela posebno mjesto. Tom je akcijom  na jedinstven način izražena tradicionalna uska politička, gospodarska, kulturna i osobna  povezanost Austrije s tom regijom».
Po završetku projekcije vrlo dojmljivoga filma održan je klavirski koncert. Izveo ga je Ivan Krpan, a na repertoaru su bila slijedeća djela :
L. van Beethoven: Varijacije u D-duru op. 76
M. Ravel: Sonatina.
Skupština je završila domjenkom uz druženje gotovo dvije stotine nazočnih članova HAD-a i gostiju.
Svečanu Skupštinu HAD-a Zagreb 14. lipnja 2012. snimale su i prikazale radiotelevizijske kuće ORF i  HRT.

>>>Fotografije sa Skupštine 14. lipnja 2012: GALERIJA SLIKA 1

>>>Fotografije sa Skupštine 14. lipnja 2012: GALERIJA SLIKA 2

 

 

Festliche Veranstaltung anlässlich des 20. Jahrestags des Bestehens
 der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft
und
der Verleihung des KÖG-Preises
an die Organisatoren der Hilfsaktionen „Kroatienhilfe“ und „Nachbar in Not“

 

Die feierliche Mitgliederversammlung zu Ehren des 20. Jahrestags der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb und der Verleihung des fünften Preises der KÖG Zagreb fand am 14. Juni 2012  im Kroatischen Nationaltheater in Zagreb statt.

Die Versammlung wurde von Präsidenten der KÖG Zagreb Dr. Neven Žarković eröffnet, der alle Anwesenden herzlich begrüßte.

Danach folgten die Begrüßungsreden der hohen Gäste.

Mag. Andrea Ikić-Böhm, Botschafterin der Republik Österreich in Kroatien, hob in ihrer Rede hervor, dass es ihr eine große Ehre und Vergnügen sei, dieser Feier beizuwohnen und zum 20. Jahrestag der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb sowie zur Verleihung des fünften Preises der KÖG Zagreb an die Organisatoren der Hilfsaktionen „Kroatienhilfe“ und „Nachbar in Not“ gratulieren zu können.
M.Sc. Aleksandar Heina, Botschafter beim Ministerium für äußere und europäische Angelegenheiten der Republik Kroatien und Gesandter der Außenministerin Frau Vesna Pusić, betonte unter anderem, dass zu den ausgezeichneten Beziehungen zwischen Kroatien und Österreich auch die Kroatisch-Österreichische Gesellschaft ihren wertvollen Beitrag geleistet habe. Im Namen des Ministeriums bedankte er sich für die unschätzbare humanitäre Hilfe, die Kroatien durch die Hilfsaktionen „Nachbar in Not“ erhalten habe. Sein besonderer Dank gelte auch den Organisatoren der Hilfsaktion Kurt Bergmann und Friedrich Haring. Der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb gratulierte er zum Jubiläum mit dem Wunsch, weitere Erfolge zu ernten.

Msgr. Josip Mrzljak, Bischof von Varaždin, Präsident des Kroatischen Caritasverbandes und Präsident der Bischofskommission der Kroatischen Bischofskonferenz für die Kroatische Caritas erinnerte daran, dass die Hilfe, die Kroatien in den schweren Kriegszeiten von Österreich erhalten habe, sehr häufig und vom Herzen von den bescheidenen Österreicher gespendet gewesen sei. Die in der Kriegszeit gesammelten Erfahrungen hätten dazu beigetragen, dass sich der Kroatische Caritasverband zu einer gut verzweigten Organisation entwickelt habe, die heute in allen Gespanschaften und vielen Pfarren in ganz Kroatien anwesend sei.

Prof. Werner Varga, der Präsident der Österreichisch-Kroatischen Gesellschaft Wien, der der Gründung der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb beiwohnte, gratulierte zur großartigen Entwicklung und erfolgreichen Arbeit der Gesellschaft in den vergangenen 20 Jahren. Er hob einige der wichtigsten Erfolge hervor, vor allem die humanitäre Hilfe am Anfang der Tätigkeit der Gesellschaft, aber auch ihre Verlagstätigkeit, Organisation von Ausstellungen in Wien, die „Wissenschaftlichen Tage“, die Gründung des KÖG-Preises sowie die Tätigkeiten der Gesellschaft im Bereich der Musik, die Organisation von Studienreisen und vieles mehr.

Der Versammlung wohnten auch die Vertreter unserer Schwestergesellschaften bei: Branka Martinović-Vuković, Präsidentin der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Dubrovnik und Milivoj Roje, Präsident der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Split.

Schriftlich wurde die Festversammlung von Dr. Erhard Busek, dem ehemaligen Vizekanzler der Republik Österreich und Mitbegründer der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb, von Dr. Raoul Kneucker, dem Preisträger des KÖG-Preises 2002, und von Frau Jagoda Špalj, der Präsidentin der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Rijeka begrüßt. Der Gesellschaft wurde dabei zu ihrem Jubiläum gratuliert.

Danach gab Akademiemitglied Stjepan Jecić, Vereinsmitglied seit der Gründung, jahrelang Vorstandsmitglied der KÖG, Vizepräsident und stellvertretender Präsident unserer Gesellschaft, einen kurzen Überblick über die Geschichte der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb.

Die Initiative zur Gründung der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb ging von einer Gruppe namhafter Kroaten aus und wurde von Dr. Erhard Busek, damals Vizekanzler der Republik Österreich, und Mag. Leopold Melichar, dem damaligen Direktor des Österreichischen Kulturinstitus in Zagreb, nach Kräften unterstützt.
Die feierliche Gründungsversammlung der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb fand am 21. Februar 1991 im Kroatischen Nationaltheater statt – am gleichen Tag, an dem das kroatische Parlament die Resolution über die Loslösung Kroatiens von der SFR Jugoslawien verabschiedete. In diesen frühen Tagen der Entstehung des jungen kroatischen Staates eröffnete die Annäherung an Österreich durch die Gründung einer Freundschaftsgeselllschaft die Möglichkeit des politischen Kontaktes mit der Welt, mit der Kroatien zu der Zeit noch keine staatsrechtlichen und diplomatischen Beziehungen herstellen konnte, da es noch keine entsprechenden Staatsorgane und –einrichtungen hatte. Die erste Präsidentin der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb war Gertruda Stamać, die Vizepräsidenten waren Prof. Dr. Radoslav Katičić und Prof. Zlatko Stahuljak, während die junge Juristin Aleksandra Korać die Aufgaben der ersten Gesellschaftssekräterin übernahm.

In den ersten Jahren ihres Bestehens passte die Gesellschaft ihre Tätigkeiten den Kriegsumständen in der Republik Kroatien an und konzentrierte sich auf das Verfassen von Briefen und Appellen zu Anerkennung Kroatiens sowie auf die Organisation von Konzerten kroatischer Musiker in Österreich, um auf diese Weise die Idee vom unabhängigen Kroatien zu  fördern und Spenden zu sammeln – vor allem für die Flüchtlingkinder, wobei uns die Österreichisch-Kroatische Gesellschaft aus Wien innigst Hilfe leistete. Neben der Musik- und Wirtschaftssektion, die von Anfang an, also schon 1991, zu wirken begannen, entwickelte die Gesellschaft in  den vergangenen Jahren eine ganze Reihe von verschiedenen Tätigkeiten, die sich mittlerweile auch bewährt haben: im Bereich der Verlegerschaft (seit 1993) und  im Bereich der Wissenschaft – als Veranstalter von kroatisch-österreichischen, bzw. österreichisch-kroatischen „Wissenschaftlichen Tagen“ (seit 2000). Ferner wurde der KÖG-Preis gegründet, der seit 2000 jedes zweite Jahr an Personen verliehen wird, die sich um die Förderung und Pflege der freundschaftlichen Beziehungen zwischen den zwei Ländern besonders verdient gemacht haben (der erste Preisträger war Dr. Erhard Busek). Außerdem bemüht sich die Gesellschaft um die Entwicklung von engen Beziehungen mit anderen kroatisch-österreichischen Schwestergesellschaften in Kroatien sowie mit allen Zweigstellen der Österreichisch-Kroatischen Gesellschaft Wien und organisiert Studienreisen in Kroatien und im Ausland.

Die anfänglich eher bescheidene Mitgliederzahl wuchs ständig, so dass die Gesellschaft heute einige Hunderte treuer Mitglieder zählt, die sich um die Pflege der kulturellen und wirtschafltichen Beziehungen mit der uns nahestehenden und freundschaftlichen Republik Österreich bemühen.

Die Gründung der ersten kroatisch-österreichischen Gesellschaft in Zagreb spornte die Entstehung einer ganzen Reihe von kroatisch-österreichischen Gesellschaften in Kroatien an, die in großem Maße zur Weiterentwicklung der engen freundschaftlichen Beziehungen zwischen den zwei Ländern beitragen.

Wie es D.Sc. Neven Žarković, der Präsident der KÖG Zagreb, in seiner Begrüßungsrede schon betonte, hat die Kroatisch-Österreichische Gesellschaft Zagreb beschlossen, anlässlich ihrer 20-jährigen Jubiläumsfeier den traditionellen KÖG-Preis an zwei bewährte Freunde Kroatiens zu vergeben, die schon 1991 Hilfe für das vom Krieg betroffene Land organisiert hatten. Sie waren Anreger und Organisatoren der humanitären Hilfsaktion der österreichischen Caritas „Kroatienhilfe“ und, mit Hilfe des Roten Kreuzes und unterstützt vom ORF, der Hilfsaktion „Nachbar in Not“. Auf diese Weise drückt die KÖG Zagreb ihre Dankbarkeit dem österreichischen Volk aus, das durch diese Hilfsaktionen Leben und Würde vieler von der Kriegstragödie betroffenen Menschen rettete und wesentlich zur Verwirklichung des Traums von der Freiheit des kroatischen Volkes und von der Schaffung einer demokratischen Gesellschaftsordnung in der Republik Kroatien beitrug.

5nagrada_HAD

Frau Mag. Andrea Ikić-Böhm, Botschafterin der Republik Österreich, hält ihre Begrüßungsrede anlässlich der Eröffnung der feierlichen Mitgliederversammlung der Kroatisch-Österreichischen Gesellschaft Zagreb am 14. Juni 2012 in der Aula des Kroatischen Nationaltheaters in Zagreb.

 

Der KÖG-Preis besteht aus einer Urkunde und einem Kunstwerk. Dieses Jahr ist es jeweils ein Ölgemälde des Akademiemalers Dado Tomić, mit dem Motiv seiner Heimatstadt Vukovar. Die diesjährigen Laureate sind:

Kurt Bergmann, Begründer und Leiter der Hilfsaktion „Nachbar in Not“, die zusammen mit der Österreischischen Caritas und dem ORF ein Netzwerk der Hilfe bildete. Der ORF wurde schon früher von der Republik Kroatien mit dem Orden des Kroatischen Dreiblattes geehrt.

und

Mag. Friedrich Haring, der am 5. September 1991 in den Räumlichkeiten der Grazer Caritas die erste internationale humanitäre Pressekonferenz  organisierte und auf diese Weise die österreichische Öffentlichkeit auf die Greuel der militärischen Aggression und die Kriegstragödie auf dem Gebiet Kroatiens aufmerksam machte.

Es soll besonder hervorgehoben werden, dass diese Pressekonferenz durch die ORF-Unterstüzung wesentlich dazu beigetragen hatte, dass Österreich weltweit eines der ersten Länder wurde, das offiziell die Unabhängigkeit der Republik Kroatien anerkannte. In der Fortsetzung der Festversammlung wurden den verdienten Mitwirkenden bei der Organisation der österreichischen Kroatien-Hilfe sowie der Hilfe für andere Länder „in Not“ Dankurkunden überreicht. Auf diese Weise bedankten wir uns bei:
Peter Quendler (posthum), der „Nachbar in Not“ organisierte und Hauptkoordinator dieser Hilfsaktion war; Dr. Josef Jamnig, dem Leiter der Grazer Pressekonferenz vom 5. September 1991 (die Dankurkunde wurde von Mag. Friedrich Haring entgegengenommen) und dem ORF (die Dankurkunde nahm Frau Elisabeth Mayerhoffer, Leiterin der ORF-Humanitarian-Broadcastings, entgegen); der Österreichischen Caritas (die Dankurkunde nahm Mag. Christoph Schweifer, der Generalsekräter für internationale Programme der Österreichischen Caritas in Empfang) und der aktuellen Hilfsaktion „Nachbar in Not“ (die Dankurkunde wurde Mag. Michael Opriesnig, dem „Nachbar in Not“-Vorstand, ORF, übergeben).

Die Preise und die Dankurkunden wurden an die diesjährigen Laureaten vom Präsidenten der KÖG Zagreb und dem österreichischen  KÖG-Mitglied Prof. Dr. Rudolf Joerg Schaur verliehen, der die erste internationale humanitäre Pressekonferenz am 5. September 1991 in Graz anregte und organisierte und damit die Öffentlichkeit in Österreich, aber auch weltweit, von der blutigen Aggression auf Kroatien informierte. In seinem Vortrag berichtete Prof.Dr. Schaur eingehend über den Verlauf der Organisation der Hilfsaktion „Nachbar in Not“, deren Tätigkeiten auf Grund der in Kroatien gesammelten Erfahrungen auch auf die Nachbarländer der Region erweitert wurden. In der Zwischenzeit entwickelte sich „Nachbar in Not“ zu der heutigen humanitären Weltorganisation. Eingehend schilderte er die Lebensläufe und das Wirken von Kurt Bergmann, Peter Quendler und Jelena Brajša.

Als Zeichen der Dankbarkeit wurden auf der Festversammlung Jelena Brajša eine Dankurkunde und ein Replikat der bekannten Skulptur „Die Taube von Vukovar“ überreicht.  Frau Brajša nahm an der Pressekonferenz am 5. September 1991 in Graz teil und als damalige Leiterin der Caritas des Erzbischoftums Zagreb sorgte zusammen mit Peter Quendler dafür, dass die unzähligen Spenden aus dem „Nachbar in Not“-Projekt die vielen Notleidenen in Kroatien auch erreichten. Eine Dankurkunde und ein Replikat der „Taube von Vukovar“ wurde auch an Prof. Dr. Vladimir Luetić (postum) verliehen, der auf der Grazer Pressekonferenz von 1991 mit seinem Appell die österreichische Öffentlichkeit zur Hilfespenden für Kroatien bewegte.

Nach der feierlichen Verleihung von Preisen und Dankurkunden wurde erstmalig die ORF-Dokumentation über die Hilfsaktion „Nachbar in Not“ in kroatischer Sprache vorgeführt.  Besonders beeindrückend waren die zum ersten Mal öffentlich gezeigten Ausschnitte aus Amateuraufnahmen der Grazer Pressekonferenz vom 5. September 1991, in denen Frau Jelena Brajša und Dr. Vladimir Luetić mit Schilderungen der Kriegsgreuel in Kroatien aus erster Hand und Hilfeappellen die Österreicher anregten, große Hilfsaktionen für Kroatien zu starten.

Wie es Frau Botschafterin Ikić-Böhm in ihrer Begrüßungsrede sagte, Nachbar in Not“ war ein beeindruckendes Zeichen der Verbundenheit der Menschen in Österreich mit ihren südosteuropäischen Nachbarn. Daher hat Kroatien einen besonderen Platz eingenommen. Mit der Hilfsaktion haben sich die traditionell engen politischen, wirtschaftlichen, kulturellen und persönlichen Beziehungen Österreichs zu  dieser Region  in einzigartiger Weise ausgedrückt.

Der eindrucksvollen Filmvorführung folgte das Klavierkonzert des Pianisten Ivan Krpan. Auf dem Programm standen L. van Beethovens Variationen im D-Dur, Op.76, und M. Ravels Sonatine.

Im Anschluss an die Festversammlung wurden die etwa zwei hundert Gesellschaftsmitglieder und ihre Gäste zum Empfang eingeladen, bei dem das gemütliche Beisammensein fortgesetzt wurde.

Die Festversammlung der KÖG Zagreb am 14. Juni 2012 wurde von HRT und ORF aufgenommen und in den Programmen ausgestrahlt.

 

>>>Fotografije sa Skupštine 14. lipnja 2012: GALERIJA SLIKA 1

>>>Fotografije sa Skupštine 14. lipnja 2012: GALERIJA SLIKA 2